1940
Založení Městské hudební školy (26. 7. 1940)
Ředitelem se stává Jan Šimon
Zahájení vyučování (9. 9. 1940)
Historie hudebního školství na Sušicku se pojí především s druhou polovinou 20. století. Snahy o její zřízení už tu byly ale i dříve. O založení školy usiloval už na počátku 20. století např. hudební skladatel a pedagog Vítězslav Roman Moser. Před válkou se o totéž pokoušel Václav Vavrýn, tehdejší ředitel obecné chlapecké školy v Sušici. Škola byla ovšem založena až za protektorátu, konkrétně pak 26. 7. 1940. Její zřízení schválilo městské zastupitelstvo a ustanovilo též kuratorium nové školy, které se skládalo ze zástupců úřadů, škol, peněžních ústavů a obchodů. V jeho čele stál tehdejší starosta města Jan Seitz. Kuratorium pak jmenovalo členy učitelského sboru (Jan Šimon – prozatímní správce a učitel hry na violoncello, Bohumil Horálek – housle, Olga Vrbová – klavír, Josef Kořenský – dechové nástroje).
Na nově otevřenou školu se přihlásilo více než 100 žáků, vyučování bylo zahájeno 9. září 1940. O nové škole se na slavnostním otevření a v tehdejších Sušických listech s nadšením vyjádřil také národní umělec, dirigent České filharmonie, rodák z nedalekých Tedražic, prof. František Stupka, který se sám na založení školy podílel.
1941
Zánik školy
Škola bohužel po roce jejího fungování zanikla. Zásluhu na tom měly především nacistické úřady a jejich okupační politika, v rámci které bránily rozvoji českého školství a národní kulturní život omezovaly, jak to jen šlo. Škola byla označena za politicky škodlivou a v dalším školním roce už se výuka nekonala. Učitelé školy pak vyučovali žáky soukromě.
1952
Obnovení Městské hudební školy (11. 7. 1952)
Ředitelkou se stává Marta Cittová-Procházková
Škola sídlí v domě čp. 132/I. (bývalý hostinec U Cafourků)
K obnovení došlo až v roce 1952. Zřízení nové hudební školy bylo schváleno 11. července 1952, otevřena byla počátkem nového školního roku 1952/53. Ředitelkou byla jmenována Marta Cittová-Procházková, virtuoska na housle, dcera Františka Citta, který za války vedl zpěvácký spolek Svatobor. Spolu s ní na škole vyučovala ještě Marie Vrátná hru na klavír a obě se (spolu s pedagogem sušického gymnázia Františkem Procházkou) aktivně podílely na organizaci slavných sušických hudebních večerů, na kterých příležitostně také vystupovaly. Nová škola byla umístěna v domě čp. 132/I., v bývalém hostinci U Cafourků. Tato budova byla ale pro výuku nevyhovující a hrozilo dokonce její zrušení.
1954
Stupkova hudební školaŠkola se stěhuje do Domu Osvěty na náměstí (dnešní Jednota)
Po dvou letech se nakonec škola přemístila do Domu osvěty na náměstí Svobody a od 1. září 1954 nesla na počest národního umělce Františka Stupky pojmenování Stupkova hudební škola. Přibylo též oddělení nauky a nových posil se dočkal i pedagogický sbor. Už v té době se konaly přehrávky jednotlivých tříd a také veřejné besídky.
1958
Ředitelem se stává Alois Sedlecký
1959
Ředitelkou se stává Božena Gregorová
Vznikají pobočky v Kolinci a Kašperských Horách
V roce 1958 se novým ředitelem stal Alois Sedlecký, rok na to ho vystřídala Božena Gregorová. Škola otevřela novou třídu, přípravnou hudební výchovu, a měla též dvě pobočky – v Kolinci a v Kašperských Horách.
1960
Škola se stěhuje do Vily u Skálů
1961
Lidová škola umění v Sušici
V roce 1960 byla škola přestěhována do bývalé MŠ ve vile u Skalů. Šest učitelů mělo na starosti celkem 199 žáků (včetně žáků na pobočkách). Vznikl tedy problém s nedostatkem učitelů a také s nedostatkem učeben. V roce 1961 pak došlo ke změně označení hudebních škol na lidové školy umění. Ty měly poskytovat i základy odborného vzdělání. Lidová škola umění v Sušici otevřela nové oddělení lidových nástrojů, ve kterém se vyučovaly klarinet a akordeon.
Žáci kromě besídek a přehrávek vystupovali na rozličných oslavách (např. VŘSR, MDŽ), schůzích SRPŠ či ČSČK apod. Škola také spolupracovala na pořádání veřejných koncertů ve Smetanově sále. Kromě žákovských koncertů, pořádali učitelé i vlastní koncerty. Dne 29. května 1962 to byl např. Křičkův večer, k desátému výročí založení školy uspořádali učitelé výroční koncert, vlastní sólový koncert měl i nový učitel hry na klavír Jaroslav Pruner. Učitelé vytvořili dokonce i vlastní komorní trio.
1963
Rekonstrukce školy
V roce 1963 se dočkala Vila u Skálů rekonstrukce. Škola vychovala v tomto období první absolventy, začaly se pořádat absolventské koncerty. M. Reindlová byla první žačkou, která se dostala na konzervatoř. LŠU také navázala spolupráci s plzeňskou konzervatoří – v dubnu roku 1964 se v Sušici uskutečnil koncert jejích posluchačů. Ve stejném roce otevřela škola oddělení kytary.
Důležitým bodem práce bylo pořádání výchovných koncertů na mateřských školách a na základních devítiletých školách (ZDŠ). Každý učitel měl „patronát“ nad jednou školou, se kterou spolupracoval tak, že koncerty pořádal a škole také radil. Velké množství výchovných koncertů měli na svém kontě např. učitelé Jaroslav Pruner a Vladimír Kratochvíl, učitel klarinetu. Na mateřských školách měli navíc učitelé za úkol hledat mladé talenty a lákat je ke studiu na LŠU.
1965
Ředitelem se stává Jan Matějka
1966
Zrušení pobočky v Kašperských Horách (pro nedostatek žáků)
1968
Lidová škola umění profesora Františka Stupky
1969
Zrušení pobočky v Kolinci (pro nedostatek žáků)
Ředitelem se roku 1965 stal Jan Matějka. Ve druhé polovině 60. let se pro nedostatek žáků zrušily nejprve kašperskohorská a pak i kolinecká pobočka. V roce 1968 se rozhodlo o změně názvu – škola byla pojmenována po Františku Stupkovi – „Lidová škola umění profesora Františka Stupky“.
I v období normalizace škola dále plnila úlohu jakéhosi doprovodu politických oslav – sólisté a žákovské soubory vystoupili např. na oslavách 25. výročí osvobození Československa Sovětskou armádou a 100. výročí narození V. I. Lenina. Na oslavách 50. výročí založení KSČ naopak vystupovali pouze samotní učitelé. Učitelé Vladimír Kratochvíl a Jaroslav Pruner uspořádali také komorní koncert, kde sušickým předvedli vrcholná díla Bacha, Chopina či Liszta – i tento koncert je jedním z příkladů samostatného působení učitelů v regionu.
1972
Založení výtvarného oddělení
Učitelem školy se stává Josef Baierl
V roce 1972 otevírá škola konečně další umělecký obor – prvním z nich byl obor výtvarný. V tomto školním roce také přichází na školu Josef Baierl. Nejprve působil pouze jako učitel hudební nauky, postupem času přibral výuku houslí a flétny. Mimo své školní působení se stal sbormistrem smíšeného sboru Svatobor, především byl ale zakladatelem Sušického dětského sboru (už roku 1969) a také všech jeho přípravných oddělení (Broučci, Sluníčka a Včelky). Ten se brzy stal významným souborem Sušicka, navázal kontakty s dalšími sbory po celé republice, pořádal velké množství koncertů a svými výsledky v soutěžích jistě dokázal svoje kvality. Ostatně soutěže byly jednou z dalších možností pro žáky, jak prokázat úroveň dosažených dovedností. V Sušici se, jakožto ve druhém největším městě klatovského okresu, konala i některá okresní kola, žáci často postupovali do krajských kol a město i sebe reprezentovali.
1974
Ředitelem se stává Vladimír Kratochvíl
1975
Založení tanečního oddělení
Založení literárně-dramatického oboru
V roce 1974 se ředitelem školy stal Vladimír Kratochvíl. Už o rok později byly na školu přidány další obory uměleckého vzdělávání, byť se kvůli nedostatku místa vyučovalo už také na ZDŠ na Husově náměstí - dnešní gymnázium, či v MDPM - bývalý DDM. První učitelkou tanečního oddělení byla Dana Vlčková, skvělých výsledků dosáhli sušičtí tanečníci pod vedením Svatavy Čížkové v 80. letech. Byl vytvořen též soubor historického tance. A na krátký čas byl na škole otevřen i obor literárně-dramatický, na škole se učilo např. loutkoherectví.
Pozadu nezůstal ani obor výtvarný, který se též snažil zapojit do kulturního dění regionu. Žáci se umisťovali na soutěžích, každoročně se jim podařilo uspořádat několik výstav, jednou z prvních byla výstava u příležitosti desátého výročí úmrtí Františka Stupky. Jeho památku uctili též všichni učitelé LŠU společným koncertem v Sušici a Kašperských Horách. Škola dále spolupracovala i na pořádání sušických hudebních večerů, jejichž organizaci přebral především tehdejší Klub přátel hudby.
1976
Znovuotevření pobočky v Kašperských Horách
1982
Uzavření literárně-dramatického oboru (odchod učitelů)
1988 - Základní umělecká škola Františka Stupky
V roce 1977 oslavila škola 25 let od znovuzaložení, což se samozřejmě neobešlo bez slavnostních koncertů, výstav apod. Škola měla v tomto roce už neuvěřitelných 347 žáků, vyučovalo celkem 18 učitelů. Kvůli malému prostoru se musel výtvarný a taneční obor vyučovat na ZDŠ na Husově náměstí či v MDPM. Koncerty dále připomínaly významná jubilea, za všechna uveďme alespoň 30. výročí Vítězného února či 60. výročí vzniku ČSR. Díky osobě Josefa Baierla docházelo k častému spoluúčinkování SDS a smíšeného sboru Svatobor. Populárními se staly vánoční koncerty či koncerty jarní a podzimní, na které si sbor zval i hosty, sbory z Československa i zahraničí. Učitelé se podíleli na relativně častých koncertech SO LŠU Klatovy, stále častější byly jejich výchovné koncerty. Díky Jaroslavu Prunerovi mohli sušičtí slyšet i jazz, na koncertech účinkoval např. s Ivanem Dominákem či Františkem Uhlířem. Úspěšné byly i soubory, které pedagogové vedli – např. smyčcový soubor Aleny Fišerové či Hany Prančlové.
1993
Škola se stěhuje do objektu bývalé divizeSušický dětský sbor se přesouvá pod správu školy
1994
Ředitelem se stává František Pekhart
Po pádu režimu došlo ve společnosti i ve školství ke změnám. Lidové školy umění dostaly nový název – základní umělecká škola. V listopadu roku 1993 se ta sušická, ZUŠ Františka Stupky, přestěhovala. Všechny své obory umístila do budovy bývalé divize (dříve klášteru Notre Dame), kde se nachází dosud. Novým ředitelem se roku 1994 stal František Pekhart. Dalším nástrojem, který se začal na škole vyučovat, byl keyboard.
I povaha akcí, na kterých žáci a učitelé vystupovali, se poněkud změnila. Svatobor vystupoval např. na slavnostním odhalení pamětní desky americké armádě, SDS navázal vztahy se zahraničními sbory ze západních zemí, ke kterým do té doby neměl přístup. Během dalších let se uskutečnilo nespočet zahraničních výjezdů – jmenujme alespoň ty do Švýcarska, Dánska, Francie, Španělska, Irska či USA. Tradiční vánoční, jarní či podzimní koncerty zůstaly, novinkou byl ovšem v roce 1996 nesoutěžní festival dětských pěveckých sborů „Je kraj, kde voní tráva“. I ten se stal tradicí, je pořádán dodnes, a to jednou za dva roky. Podobně tradiční akcí se stala akce tanečního oddělení s názvem Tančíme pro radost či účast výtvarného oddělení na přehlídce výtvarných oborů ZUŠ Plzeňského kraje CESTA.
2009
Rekonstrukce školy
2012
Zřizovatelem je město Sušice
I v nepříliš vzdálené minulosti působení školy bychom jistě našli zajímavé události. V roce 2012 došlo k převedení zřizovatelské funkce z Plzeňského kraje na Město Sušici. Základní umělecká škola Františka Stupky se stala příspěvkovou organizací Města Sušice. Škola dále setrvává v budově bývalé divize, objekt se však dočkal mnohých stavebních úprav. První velká rekonstrukce školy proběhla v roce 2009, budova byla navíc propojena s novým komunitním centrem „Káčko“, ve kterém se nachází i nový koncertní sál.
2017
Ředitelkou se stává Milena Naglmüllerová
2018 - Rekonstrukce 1. NP
Znovuotevření literárně-dramatického oboru
2019
Rekonstrukce 2. NP
Dokončení celkové rekonstrukce (prvního a druhého nadzemního podlaží) se objekt dočkal za nové ředitelky Mileny Naglmüllerové, která se funkce ujala v roce 2017. Za jejího vedení byla škole povolena doplňková činnost a byl znovu otevřen dlouho opomíjený literárně-dramatický obor. Modernizace se dočkala i předmětová nabídka školy – vyučovat se začal např. Grafický design a počítačová grafika či Elektronické zpracování hudby (práce v nahrávacím studiu). Zpestřena byla i nabídka vyučovaných nástrojů – začaly se vyučovat bicí nástroje či violoncello.
V roce 2019 oslavil Sušický dětský sbor 50 let od svého založení – velkolepé oslavy zahrnovaly slavnostní koncert, ples, výstavu i s vernisáží, průvod či „naučnou zkratku“. Nedlouho po této události předal Josef Baierl sbor svým pokračovatelům, Andree Sušilové a Janu Pelechovi. Významné výročí oslavila i sama škola – do oslav 80 let od založení ovšem zasáhla pandemie covidu-19. I přesto škola v tomto období dosáhla nového maxima v počtu žáků i pedagogů – v současnosti vyučuje 35 pedagogů zhruba 650 žáků.
2024
Ředitelem se stává Daniel Nakládal
V roce 2024 se novým ředitelem školy stal Daniel Nakládal.